כיריים אינדוקציה: כל מה שרציתם לדעת

בישול באינדוקציה הולך וממגנט אליו יותר ויותר ישראלים המחפשים חידושים ושיפורים בגזרת המטבח, ובמיוחד בבישול - מה יתרונות וחסרונות?

רבים מאתנו שנמצאים בחיפוש אחר כיריים חדשות, אחוז גבוה נוטים להשקיע את כספם בכיריים בשיטת האינדוקציה, וזונחים את הגז מאחור.

שיטת האינדוקציה היא שיטה על פיה סלילים מגנטיים הממוקמים מתחת למשטח הזכוכית הקראמית, יוצרים אפקט חום מדויק בקוטר המתאים לתחתית כלי הבישול. מדובר באנרגיה יעילה ביותר שאינה הולכת לאיבוד, כאשר במהלך הבישול נוצר שדה מגנטי שמחמם את הסיר בלבד, בעוד שהאזור שמסביב נותר קר. אם לא מונח סיר על הכיריים, גם אם הן מופעלות, הן לא יתחממו. החימום מתבצע רק ברגע שמונח סיר

האינדוקציה אינה חדשה, והיא קיימת כבר מ-1900, היא תפסה תאוצה בעולם החל משנות ה-70, והפכה לפופולארית בישראל רק בשנתיים האחרונות.

היתרון בשיטת הבישול הזו, הוא בכך שהזרם המגנטי מתרכז בנקודות המגע שבין אזור הבישול לסיר. כמו כן, מיד עם הסרת הסיר, אזורי הבישול מתקררים, כך שהסיכון הקיים בכיריים קרמיות לשים יד על כיריים חמות מבלי לדעת שהן עובדות, מצטמצם. הבישול באמצעות אינדוקציה מהיר יותר ובטיחותי, משום שרק האזורים הרלוונטיים חמים, כך גם חלל המטבח כולו מתחמם פחות.

בנוסף שומר על חזות נקייה במטבח ומקל על ניקיון הכיריים בתום הבישול, שיכול להתבצע בהעברת מטלית על משטח הזכוכית.

כשבאים לרכוש את הכיריים בשיטת אינדוקציה יש לקחת בחשבון שני מרכיבים עיקריים: בראש ובראשונה המחיר הגבוה יחסית. בנוסף לכך מעבר לאינדוקציה מצריכה בדרך כלל קניית סירים חדשים, שיתאימו לשיטה. הסירים בחנויות מגיעים עם סימון מיוחד לאינדוקציה. ניתן גם פשוט לקחת מגנט לחנות ולבדוק אם הוא נתפס לסיר, מה שמזהה את הסיר כמתאים.

החיסרון שיש קושי מסוים בהכנת אוכל מוקפץ, מכיוון שכל הרמה של הסיר מהכיריים מבטלת למעשה את פעולתן (שהרי אם לא מונח סיר, הכיריים לא פועלות). בנוסף קשה כמובן להכין מאכלים על האש, כמו חציל על האש, בדומה בכיריים על גז. מלבד כל אלה, קיים המחסום הפסיכולוגי של אנשים רבים לחמם אוכל על חשמל נסתר ולא על אש גלויה.

חברת ברגהוף ישראל הינה בין החברות הראשונות שהחלה לשווק כלי בישול אינדוקציה בישראל והחלה לייבא ולשווק סירים, מחבתות עגולות, מחבתות גריל וכל יתר כלי בישול, כבר בשנת הקמתה לפני 12 שנה.

סימן ההיכר של סיר ברגהוף הינו תחתית רב שכבות, פטנט בלעדי ופיתוח טכנולוגי המבטיח פיזור חום אחיד ומהיר ועיגול הנחושת הממוקם במרכז תחתית הסיר.

הנחושת הייחודית סופחת חום במהירות רבה ובעזרת הנדסת מתכות לוכדות ומשחררות אנרגיה, מאפשר הסיר  בישול אחיד וחסכוני באנרגיה אשר נמשך זמן רב לאחר כיבוי האש בכיריים.

דפנות הסיר שומרות על טמפרטורה נמוכה, מגבירים את התעבות האדים על  מכסה הסיר, ובכך נוצר טפטוף תמידי על התבשיל. בעקבות זאת מתבשל האוכל מתחת לנקודת הרתיחה ושומר על מרכיביו החיוניים ועסיסיותו. הטיפול בבשרים, טיגונם, וצלייתם - נעשים ללא מלחים, ללא שמן וללא חמאה. בישול ייחודי זה מונע את התכווצותו של הבשר, והבשר נשאר עסיסי, רענן  ופריך. משום כך הופך הבישול בסיר של ברגהוף לאידיאלי בתזונה מונעת, המיועדת בין השאר לסובלים מסוכרת וממחלות לב.

הבישול המהפכני של ברגהוף הפך לפופולארי בעקבות טרנד התזונה הבריאה שכבש את אירופה וארה"ב. הבישול בכלי ברגהוף מאפשר הכנה מהירה של ארוחות מפוארות במחצית הזמן, ובמחצית האנרגיה.

כלי הבישול של ברגהוף זוכים בפרסים בתחרויות הנחשבות ביותר בעולם, בכל הקריטריונים הקובעים: חדשנות, יצירתיות, פונקציונאליות, מקוריות, מעוף, ארגונומיה, וכמובן – עיצובסט סירים אינדוקציה – הכלים המשתלמים ביותר

כיריים אינדוקציה מצריכים שימוש בסירים ייעודיים אשר תוכננו ויוצרו עבור אותם הכיריים. כך יוצא, שאם אתם מתכננים לרכוש כיריים שכאלו או שכבר רכשתם ואתם מעוניינים להתחיל ולהשתמש בהם, השלב הבא יהיה לרכוש סט סירים אינדוקציה – סט המותאם באופן אישי לסוג הכיריים החדשני הזה. כל מי שתר אחר סט סירים שכזה, עתיד למצוא מגוון רחב של אפשרויות ובין היתר: סט סירים הכולל סירים מאותו הסוג, רק בגדלים שונים וסטים אשר כוללים סוגים שונים של סירים המיועדים לכיריים המדוברות.

רוב אנשים אשר מתחילים בחיפוש אחר סירי אינדוקציה המטרה אשר עומדת אל מול עיניהם היא לרכוש סירים אשר ישמשו לכל המטרות בגינן תזדקק להם – בישול של כל סוגי המאכלים והכנת תבשילים בכל סדרי הגודל – כך שכדאי לשים דגש על סוג הסירים אשר נכללים באותו סט הסירים.

 

סירים לאינדוקציה – על מה לשים דגש בהליך הבחירה?
אז מעבר לסוג הסירים אשר יהווה חלק מהסט, ישנם פרמטרים נוספים עליהם יש לשים דגש בעת בחירת הסירים ובין היתר: מי החברה או המותג אשר עומד מאחורי הסירים, מה האיכות של הסירים, מאלו חומרי גלם עשויים הסירים, מה המחיר של סט הסירים – טווח המחירים של הסירים יכול להיות רחב במיוחד לנוע בין מאות בודדות של שקלים לבין אלפי שקלים – כמובן, שלפעמים כדאי להשקיע בסירים יוקרתיים, אשר ישמשו אתכם לאורך שנים רבות.

אם זאת הפעם הראשונה שאתם רוכשים סירי אינדוקציה, כדאי לאסוף קצת מידע על האפשרויות השונות אשר מוצעות עבורכם, להבין אלו סוגי סירים מוצעים עבורכם, מאלו חומרי גלם הסירים הללו יכולים להיות עשויים – מה התכונות של כל חומר גלם וכל פרט אחר אשר יוכל לסייע לכם בסופו של דבר לעשות את הבחירה הטובה ביותר האפשרית – השקעה בבחירת סט סירים אינדוקציה, תשתלם מכיוון שתוכלו ליהנות מהם למשך זמן רב.

סט סירים אינדוקציה ניתן לבחור מתוך מגוון רחב של סטים רלוונטיים, כאשר כל סט מורכב מכמות סירים שונה ומסוג סירים שונה. גם טווח העלויות של הסטים הינו רחב במיוחד – יחד עם זאת, ברוב המקרים הרבה יותר משתלם לקנות את הסירים בתור סט מאשר לקנות כל סיר בנפרד – כמובן, לא מדובר במשהו גורף, כך שכדאי לוודא את כל הפרטים הללו – בעידן רשת האינטרנט הליך החיפוש יהיה פשוט ויעיל ביותר.

סירים לאינדוקציה אמורים כמובן להתאים באופן פרטני לבישול באינדוקציה אך חשוב לשים דגש על פרטים נוספים אשר יסייעו לכם בבחירה ובין היתר: מומלץ לוודא שהסירים יהיו מותאמים גם לצורות בישול שונות – ובין היתר, הסירים אמורים להיות מותאמים לתנור – ישנם תבשילים אשר הליך הבישול שלהם יהיה גם על גבי הכיריים וגם בתנור. מעבר לזה, כדאי לוודא שיהיה ניתן להשתמש בסירים גם בכיריים רגילים – יכולות להיות סיטואציות שונות בהן תרצו להשתמש בסירים לבישול על גבי כיריים גז – לדוגמא, במקרים בהם אתם מביאים סיר עם תבשיל לארוחה משפחתית ומעוניינים לחמם את התבשיל בכיריים של אותם אנשים אצלם אתם מתארחים – כך שאם הסירים מותאמים לכל סוג הכיריים לא אמורה להיות לכם בעיה בנושא. כמובן, חשוב שתבחרו סירים בגדלים שונים ומסוגים שונים, אשר ישמשו אתכם לכל מטרה – לכל סוגי התבשילים כמו גם לכל כמות של מנות להם תזדקקו – מאוד יכול להיות שבמקרים בהם תרצו לארח יעלה לכם צורך בסירים גדולים יותר, כאלו שאולי לא ישמשו אתכם ביום יום.

 

סירים לאינדוקציה – בישול עם יתרונות רבים

רבות דובר על היתרונות הרבים של בישול באינדוקציה ולא בכדי – מדובר בשיטה חדשנית שהמודעות ליתרונותיה רק הולכת ועולה עם הזמן: שיטת בישול זו מתאפיינת בין היתר - בחסכון גדול באנרגיה, זמני הבישול בכיריים אינדוקציה יהיו קצרים משמעותית מזמני הבישול בכיריים רגילות ובאופן עקרוני מדובר בבישול יעיל ומהיר מאוד. הבישול באינדוקציה מבוסס על משהו שנקרא השראה מגנטית – האנרגיה החשמלית מומרת לאנרגיה מגנטית.

חשוב לציין שלא כל סיר וכלי מותאם לבישול בשיטה זאת ולכן, יש להצטייד באותם סירים לאינדוקציה באמצעותם יהיה ניתן לבשל בכיריים המדוברות. סירים לאינדוקציה עשויים מסוגי מתכות המושפעות משדות מגנטים – רק בצורה כזאת יכול בעצם להתרחש הליך החימום בכיריים אינדוקציה. הדרך לזהות סירים המיועדים לאינדוקציה היא באמצעות זיהוי של סימון בתחתית הסיר – הסימון יעיד על כך שהסירים מיועדים לאינדוקציה.

 

סירי אינדוקציה – שמים את הדגשים הנכונים

אם אתם זקוקים לאותם סירים לאינדוקציה, כדאי לבחור את הסירים בצורה מוקפדת ולשים דגש על כל הפרטים אשר יכולים להשפיע על איכות הסירים ועל רמת ומידת השימוש בהם. 
כמובן שאם יש לכם דרישות מיוחדות ופרטניות מאותם סירים – לדוגמא, העדפה לחומר גלם מסוים או לצורה מסוימת של סיר - ההמלצה תהיה להבין מהן אותן הדרישות ובסופו של דבר לבחור את הסירים בהתאם.

 

עלויות - סירים אינדוקציה מחיר – ההשקעה בחיפוש משתלמת

כשזה נוגע למטבח שלכם, סביר להניח שלא תהיו מוכנים להתפשר על איכות – בעיקר אם אתם מחשיבים את עצמם כחובבי בישול. אז הרי שהשקעתם והתחדשתם בכיריים אינדוקציה – שהם ללא ספק הדור החדש של הכיריים.

מגיע הרגע לבחור את הכלים הייעודיים עבור אותם הכיריים ובראשם כמובן, סירים אינדוקציה. העניין הוא שברוב המקרים, התקציב אותו תייעדו למטרות אלו יהיה מוגבל – כך שמאוד יהיה חשוב לכם לבדוק את כל מה שנוגע לנושא של סירים אינדוקציה מחיר מול תועלות – המטרה תהיה כמובן לבחור את הסירים האיכותיים והשימושיים ביותר, במחירים האטרקטיביים ביותר. איך ניתן למצוא את מבוקשכם? פשוט מאוד, חיפוש מקיף ומעמיק ושמירה על עדכניות בכל מה שנוגע למבצעים ו/ או הנחות מיוחדות, יסייעו לכם להשיג את המטרה שלכם ולמצוא סירי אינדוקציה איכותיים במחירים אטרקטיביים – לפחות, ביחס לאפשרויות המוצעות עבורכם.

 

סירים אינדוקציה מחיר – היכן לחפש?

לרוב האנשים אין את הזמן או הרצון להתחיל ולכתת את רגליהם בין חנויות כלי הבית השונות, בתקווה שבאותו היום, אולי אחת מהחנויות תצא במבצע על סירי האינדוקציה.

למזלנו, אנו חיים בתקופה, שאין צורך לכתת רגליים או אפילו לצאת מהבית בכדי לקבל את כל הפרטים הרלוונטיים לגבבי סירים אינדוקציה מחירים, הנחות ומבצעים מיוחדים.

כל מה שצריך לעשות בכדי לשמור על עדכניות בנושא, זה בשלב הראשון להבין איזה סוג של סירים אינדוקציה אנו מחפשים – מה הגודל, מה חשוב לנו באותם הסירים וכל פרט אחר שיכול להיראות כחשוב עבורנו – ההמלצה תהיה גם להכיר את המותגים השונים העומדים מאחורי סירים אלו ולראות אם יש לנו העדפות למותגים מסוימים. בשלב הבא, נוכל פשוט להתעדכן דרך האינטרנט אם חברות או חנויות מסוימות יוצאות בהנחות לגבי סירים אינדוקציות – מדובר בתהליך פשוט ומהיר, אשר לא אמור לקחת לנו יותר מדקות בודדות ודורש כמובן, מינימום של מאמץ.

כאמור, טווח המחירים של סירים אינדוקציה הינו גבוה מאוד – כאשר המחירים יכולים להתחיל בעשרות בודדות של שקלים לסיר – או מאות בודדות של שקלים לסט סירים והם יכולים להגיע למאות שקלים לסיר – כמובן, שהמחירים יהיו תלויים בפרמטרים רבים כגון: גודל הסיר, חומרי הגלם ממנו הוא יהיה עשוי והמותג אשר עומד מאחוריו – ההמלצה היא לבדוק גם את נושא המחיר וגם לשים דגש על האיכות בעת הבחירה.